04
N, Paź

Najlepszą obecnie formą oszczędzania jest konto oszczędnościowe dla dziecka. Rodzice powinni odpowiednio wcześnie pomyśleć o przyszłości finansowej swoich dzieci i zacząć gromadzić dla nich oszczędności, aby zapewnić im dobry życiowy start. Jeżeli zatem poważnie myślicie o niezależności finansowej waszego dziecka i chcecie zapewnić kapitał na rozpoczęcie nauki, postarajcie się jak najwcześniej zacząć oszczędzać na koncie oszczędnościowym. Zaletą konta oszczędnościowego dla dziecka jest przede wszystkim oszczędzanie na wysoki procent. Pieniądze dla dziecka można wpłacać w każdej chwili i w dowolnej wysokości oraz to, że wypłata pieniędzy z konta oszczędnościowego nie powoduje utraty odsetek jak w przypadku lokaty bankowej. Żeby jednak konto oszczędnościowe zarabiało na przyszłość dziecka, nie powinno wypłacać pieniędzy zbyt często. Przed ich częstym wypłacaniem będzie nas chronić karna prowizja. Z reguły jedna lub dwie wypłaty w miesiącu (przelew, wypłata gotówki w kasie) są bezpłatne. Za każdą kolejną, można już sporo zapłacić, bo 5-10 zł. Niektóre banki pobierają też opłaty za prowadzenie takiego konta oszczędnościowego dla dziecka. Decydując się na konto oszczędnościowe dla dziecka, musimy więc wybrać takie konto oszczędnościowe, którego prowadzenie nic nas nie będzie kosztowało. W innym razie opłata za konto zje zarobione odsetki. Wybór konta oszczędnościowego najlepiej zacząć od tego banku, w której sami mamy konto bankowe. To dość wygodne rozwiązanie, bo przelewy będą szybciej realizowane, a w przypadku ewentualnych spraw do załatwienia w banku, rodzic nie będzie musiał odwiedzać dwóch placówek czy dzwonić na dwie różne infolinie.

KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE DLA DZIECKA

{module [19]}

Umowa konta oszczędnościowego dla dziecka zobowiązuje Bank do wypłacenia w określonym dniu odsetki od kapitału konta oszczędnościowego, których wysokość zależeć będzie od oferowanego oprocentowania, kwoty oszczędności i rodzaju kapitalizacji. Oprocentowanie konta oszczędnościowego dla dziecka może być uzależnione od kwoty oszczędności. Dodatkowo wysokość odsetek jakie konto będzie zarabiać jest uzależniona od częstotliwości kapitalizacji odsetek. Warto więc sprawdzić, czy jest to kapitalizacja dzienna, która pozwoli dodatkowo na ominięcie podatku belki od zysku z konta oszczędnościowego dla dziecka. Wybierając konta oszczędnościowe, które są zazwyczaj oprocentowane o zmiennym oprocentowaniu, musimy liczyć się z tym, że w trakcie naszego oszczędzania - oprocentowanie konta oszczędnościowego może ulec zmianie.

{module [20]}

Chcąc zapewnić dziecku dobrą przyszłość finansową, już od samego początku powinniśmy odkładać dodatkowe pieniądze dla niego w fundusze inwestycyjne lub bezpieczne i zyskowne konto oszczędnościowe. Jedynym ograniczeniem w przypadku konta oszczędnościowego dla dziecka, może być tylko wiek dziecka. Ponieważ dopiero po uzyskaniu 13 lat dziecko uzyskują ograniczoną zdolność do czynności prawnych i takie konto oszczędnościowe dla dziecka może mieć sens. Jeżeli chcesz syna lub córkę poniżej 13 roku życia nauczyć dysponowania pieniędzmi - to w ten sposób się nie da, bo zgodnie z polskim kodeksem cywilnym (Art.12.): Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Warunkiem założenia konta oszczędnościowego dla dziecka jest ukończenie przez dziecko 13 lat. Wtedy takie konto oszczędnościowe dla dziecka pomoże mu oswoić się ze światem finansów. Wystarczy więc zapoznać się z: zyski i wady konta oszczędnościowego wybrać najlepsze konto oszczędnościowe dla dziecka na podstawie aktualnego: konto oszczędnościowe ranking. Następnie udać się z dzieckiem do banku i podpisać umowę o prowadzenie konta oszczędnościowego dla dziecka lub konto bankowe dla dziecka z kontem oszczędnościowym ( w zależności od oferty banku). Potrzebny będzie dokument tożsamości rodzica i legitymacja szkolna dziecka. Od tego momentu dziecko zacznie sie uczyć oszczędzania i funkcjonowania w finansowym świecie. Taka wiedza może przydać się w dorosłym życiu. Wyrośnie na świadomego konsumenta usług finansowych banku, a co najważniejsze będzie posiadało odłożony kapitał na start w dorosłym życiu.